Uppdaterad 9 min läsning

No-shows och väntelistor: vad data från 8 100+ bokningar faktiskt visar

Hur hög no-show-andel är normal för en studio? Data från 17 europeiska boutiquestudios och över 8 100 passbokningar: 25,5 % avbokade, 42,3 % av dem sent och 7,8 % no-shows – plus formlerna för att mäta din egen studio.

Kort svar: I 17 europeiska boutiquestudios (över 8 100 passbokningar, juli 2025–juni 2026) avbokades 25,5 % av alla bokningar, och 42,3 % av avbokningarna kom mindre än 24 timmar före passstart. 7,8 % av de bokningar som fortfarande var aktiva vid passstart blev no-shows. På ett fullbokat pass med 20 platser motsvarar det ungefär 5 avbokningar, varav cirka 2 sena, och 1–2 deltagare som inte dyker upp.

”Är det normalt att så många uteblir?”

Den frågan ställer sig de flesta studioägare efter en kväll med tre tomma mattor på ett fullbokat pass. Men de siffror om no-shows som cirkulerar har sällan någon källa. Antingen är de gissningar, eller så kommer de från stora gymkedjor med helt andra medlemmar än en boutiquestudio.

Därför har vi tittat i vår egen data: vad siffrorna visar, vad de betyder för ett helt vanligt pass och hur du räknar fram samma nyckeltal för din egen studio. Letar du efter konkreta sätt att minska antalet uteblivna, hittar du dem i Så minskar du no-shows på dina pass. Den här artikeln handlar om siffrorna.


Nyckeltalen från över 8 100 passbokningar

Vår studiobokningsrapport bygger på 12 månaders anonymiserad data (juli 2025–juni 2026) från 17 europeiska boutiquestudios inom yoga, pilates, fitness, dans och kampsport. Det här är siffrorna som spelar roll för no-shows och väntelistor:

Nyckeltal Resultat Vad det säger dig
Mediantid från bokning till passstart 144,5 timmar (ca 6 dagar) Medlemmarna planerar veckan i förväg
Andel bokningar som avbokas 25,5 % Var fjärde plats lämnas tillbaka
Andel av avbokningarna som sker mindre än 24 timmar före start 42,3 % Nästan hälften kommer när platsen är svår att fylla
No-show-andel 7,8 % Andel av de bokningar som fortfarande var aktiva vid passstart
Andel betalda med medlemskap eller klippkort 55,6 % Majoriteten har betalat innan de bokar

Bra att veta innan du jämför: en no-show är en bokning som fortfarande var aktiv när passet började, men där medlemmen inte kom. Avbokade bokningar räknas inte. Och siffran kommer bara från studios som registrerar närvaro – utan närvaroregistrering går det inte att skilja en deltagare från en tom plats.


Vad betyder siffrorna för ett pass med 20 platser?

Översatt till ett fullbokat pass med 20 platser ser genomsnittet ut så här:

  • Ungefär 5 av de 20 bokningarna avbokas (25,5 % av 20 = 5,1).
  • Cirka 2 av de 5 avbokningarna kommer mindre än ett dygn före start (42,3 % av 5,1 = 2,2). De övriga 3 kommer i god tid.
  • 1–2 av dem som fortfarande är bokade vid passstart dyker inte upp (7,8 % av 15–20 aktiva bokningar = 1,2–1,6).

Räknat per 100 bokningar blir det grovt sett 25 avbokningar, varav ungefär 11 sena, och omkring 6 no-shows. Siffrorna kommer från lite olika delar av datamaterialet, så läs dem som storleksordningar. Men bilden är tydlig: de sena avbokningarna är ett större hål än no-shows, nästan dubbelt så stort.

Skillnaden spelar roll eftersom hålen täpps till på olika sätt. En sen avbokning kan fortfarande bli en ny bokning om någon på väntelistan får besked i tid. En no-show kan ingen väntelista rädda, eftersom du upptäcker den först när passet redan har börjat.


Varför avbokas var fjärde bokning?

25,5 % låter mycket, men det hänger ihop med en median-framförhållning på 144,5 timmar: den typiska bokningen görs ungefär sex dagar före passet, och på sex dagar kan mycket hända. Ett sjukt barn, ett extra möte, en förkylning. Avbokningar är en naturlig följd av att medlemmarna bokar långt i förväg – inte ett tecken på att de inte bryr sig.

Därför är avbokningsgraden i sig inte det som kostar mest. En plats som släpps fem dagar i förväg har gott om tid att bokas igen. Det är tidpunkten som svider.


De sena avbokningarna är det verkliga problemet

När 42,3 % av avbokningarna sker mindre än 24 timmar före start kommer nästan hälften av de lediga platserna vid en tidpunkt då de är svåra att fylla. En plats som blir ledig kvällen innan bokas sällan igen av sig själv.

Tänk på samspelet med din avbokningsfrist. Med en frist på 12 timmar är en avbokning 15 timmar före start i tid enligt dina regler, men fortfarande sen ur väntelistans perspektiv. Mycket korta frister ger tomma platser i sista minuten som ingen hinner ta. Mät därför när dina avbokningar sker, inte bara hur många de är. Hur du väljer rätt frist går vi igenom i guiden för färre no-shows.


Spelar det någon roll hur medlemmarna har betalat?

55,6 % av bokningarna i rapporten betalades med ett medlemskap eller ett klippkort. Majoriteten har alltså betalat innan de bokar. Det är bra för kassaflödet, men det förändrar också vad det kostar medlemmen att stanna hemma.

Med ett klippkort kostar en no-show oftast ett klipp. Med ett obegränsat medlemskap kostar det ingenting i stunden att utebli, och en bokning som känns gratis är lättare att hoppa över. Rapporten delar dock inte upp no-show-andelen på betalsätt, så se det som en hypotes att testa på dina egna siffror: dela upp din no-show-andel på medlemskap, klippkort och drop-in och se om det finns en skillnad. Mer om de två modellerna i klippkort eller medlemskap.


Så mäter du din egen studio

Vill du jämföra dig med rapporten måste du räkna på samma sätt. Här är fem nyckeltal och formlerna bakom dem:

Nyckeltal Formel Tänk på
Avbokningsgrad Avbokade bokningar ÷ alla bokningar × 100 Räkna alla bokningar under perioden, även de som senare avbokades
Andel sena avbokningar Avbokningar mindre än 24 timmar före start ÷ alla avbokningar × 100 Använd 24 timmar även om din egen frist är en annan
No-show-andel No-shows ÷ (närvarande + no-shows) × 100 Kräver närvaroregistrering; avbokade räknas inte
Väntelistekonvertering Platser från väntelistan som ledde till närvaro ÷ platser som gått vidare från väntelistan × 100 Finns inte i rapporten, så här är du din egen måttstock
Beläggningsgrad Närvarande ÷ antal platser × 100 Mät den faktiska, inte den bokade
  • Mät över 30 eller 90 dagar, inte en vecka. No-show-siffror svänger mycket från vecka till vecka. Titta på det rullande värdet och överreagera inte på en enskild dålig vecka.
  • Små tal är osäkra. Med 100 bokningar i månaden är skillnaden mellan 8 % och 10 % no-shows två personer.
  • Dela upp siffrorna på pass, tid, instruktör och betalsätt. Ett samlat värde döljer var problemet faktiskt sitter.

Räkneexempel: en studio med 40 pass à 20 platser under en månad

  • Platser totalt: 40 × 20 = 800
  • Bokningar totalt: 700, varav 175 avbokade → avbokningsgrad 25,0 % (175 ÷ 700)
  • Avbokningar mindre än 24 timmar före start: 77 → andel sena avbokningar 44,0 % (77 ÷ 175)
  • Aktiva bokningar vid passstart: 700 − 175 = 525, varav 42 no-shows → no-show-andel 8,0 % (42 ÷ 525)
  • Närvarande: 525 − 42 = 483 → beläggningsgrad 60,4 % (483 ÷ 800)
  • Platser som gått vidare från väntelistan: 40, varav 26 med närvaro → väntelistekonvertering 65 % (26 ÷ 40)

Siffrorna är påhittade för exemplet. Räknesättet är detsamma som i rapporten.


Dina siffror jämfört med rapporten

Här står exempelstudions värden bredvid rapportens. Byt ut dem mot dina egna. Kolumnen längst till höger visar var du ska titta om du avviker tydligt:

Nyckeltal Rapporten Ditt värde (exempel) Avviker du tydligt? Titta här
Avbokningsgrad 25,5 % 25,0 % Går det att avboka gratis ända fram till passstart? Bokar medlemmarna ovanligt långt fram?
Andel sena avbokningar 42,3 % 44,0 % Är fristen kort, otydlig eller tillämpas den inte?
No-show-andel 7,8 % 8,0 % Får medlemmarna en påminnelse? Kostar en no-show något?
Väntelistekonvertering Mäts inte 65 % Går erbjudandet ut för sent, eller i en kanal medlemmarna inte ser?
Beläggningsgrad Mäts inte 60,4 % Är det snarare ett schemaproblem än ett no-show-problem?

Några procentenheter över eller under rapporten är inte nödvändigtvis ett problem. Ligger du klart över, till exempel med dubbelt så många no-shows, är det värt en närmare titt. Rapporten är en referenspunkt, inte ett krav: dina siffror beror på passtyper, prismodell och säsong.

Lägg också märke till beläggningsgraden i exemplet. No-shows kostar 42 av 800 platser, alltså runt 5 procentenheter. Resten av glappet är platser som aldrig bokades. Är din beläggningsgrad låg, titta på schemat innan du skärper reglerna.


Vad gör en väntelista med beläggningsgraden?

En väntelista minskar inte antalet no-shows. Den gör avbokningar till nya bokningar, och den fungerar bara på pass som är fullbokade. Ta återigen passet med 20 platser och dess ungefär 5 avbokningar – 3 i god tid och 2 mindre än ett dygn före start:

Scenario Aktiva bokningar vid start Närvarande (efter 7,8 % no-shows) Beläggningsgrad
Ingen väntelista, och ingen bokar de lediga platserna 15 ca 14 ca 70 %
Väntelistan fyller de 3 tidiga och 1 av de 2 sena platserna 19 ca 17–18 ca 85–90 %

Antagandena om hur många platser väntelistan fyller är våra egna och bara till för att illustrera. Men poängen står sig: på ett populärt pass kan en fungerande väntelista vara skillnaden mellan 14 och 17–18 deltagare – utan en enda ny medlem.

Om väntelistan hinner fylla platsen beror mest på tidpunkten. En plats som erbjuds dagen innan har betydligt bättre chans än en som blir ledig en och en halv timme före start. Samtidigt visar rapporten att det finns efterfrågan nära passstart: 16,0 % av de bokningar som medlemmarna själva gör sker mindre än 24 timmar före passet. En sen plats kan alltså mycket väl få en ny ägare, om någon får besked i tid.

Rapporten mäter inte väntelistekonvertering, så här finns inget jämförelsetal. Mät ditt eget värde under ett par månader och se om det stiger när platserna släpps tidigare.


Om datan

  • Period och omfattning: 12 månader (juli 2025–juni 2026), 17 europeiska boutiquestudios, över 8 100 passbokningar.
  • Anonymiserat: Alla värden är sammanslagna för alla studios. Ingen enskild studio, medlem eller bokning går att identifiera, och värdena är beräknade på hela poolen av bokningar, inte som ett snitt per studio.
  • Avgränsning: Framförhållningen är beräknad på bokningar som medlemmarna själva har gjort; automatiskt skapade bokningar för fasta platser är borttagna. Avbokningssiffrorna omfattar 16 studios, no-show-andelen bara de 9 studios som registrerar närvaro.
  • Begränsningar: 17 studios är ett litet urval, och det lutar åt Norden och boutiquestorlek. Stora kedjor och studios i andra delar av Europa kan se andra mönster. Rapporten delar inte upp no-show-andelen på passtyp, tid eller betalsätt.

Rapporten uppdateras en gång om året.

Fritt att citera: Alla siffror från rapporten får citeras och återges fritt med källhänvisning. Ange ”Class Booking studio booking report 2026” och länka till class-booking.com/sv/resources/studio-booking-report. Inget tillstånd behövs.


Vanliga frågor

Vad är en normal no-show-andel på gruppträningspass?

I 17 europeiska boutiquestudios låg no-show-andelen på 7,8 %, mätt som andelen av de bokningar som fortfarande var aktiva vid passstart där medlemmen inte kom. Siffran kommer från studios som registrerar närvaro, och avbokade bokningar räknas inte.

Hur många avbokningar är normalt?

25,5 % av alla passbokningar i datamaterialet avbokades, alltså ungefär var fjärde. 42,3 % av avbokningarna kom mindre än 24 timmar före passstart, och det är de platserna som är svårast att fylla igen.

Hur räknar jag ut min no-show-andel?

Dela antalet no-shows med summan av närvarande och no-shows, och multiplicera med 100. Var 525 bokningar fortfarande aktiva vid passstart och 42 av dem uteblev, är din no-show-andel 8,0 %. Mät över minst 30 dagar.

Hjälper en väntelista mot no-shows?

Inte direkt. En väntelista fyller platser som avbokas, men en no-show upptäcker du först när passet har börjat, och då är det för sent att lämna platsen vidare. Väntelistan fungerar bäst när avbokningen kommer i god tid, och bara på fullbokade pass.

Får jag citera siffrorna?

Ja, fritt och utan tillstånd, med källhänvisningen ”Class Booking studio booking report 2026” och en länk till rapporten.

Mät dina egna no-shows i Class Booking

Närvaro- och no-show-registrering, väntelista med automatisk uppflyttning, avbokningsfrister, påminnelser via sms och mejl samt rapporter. Inget kort krävs.

Prova gratis i 14 dagar →
Normal no-show-andel? Data från 8 100 bokningar | Class Booking